Snaha části obyvatel a politiků z Litomyšle o posun trasy dálnice D35 dále od města se na krajském úřadě nesetkává s přílišným pochopením. Ačkoliv Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zažádalo stavební úřad o vydání územního rozhodnutí na původní variantu, na žádost města a občanských spolků zpracovalo studii na variantu „jedna“. Její prosazení by přípravy ovšem prodloužily o několik let, což hejtman Martin Netolický odmítá.
„Čím více se blíží stavba, tím více se zpřesňuje trasování. Spolu s tím vzniká místní lidová tvořivost, což není úplně dobře, jelikož už jsme se na trasování v minulosti shodli,“ řekl Netolický minulý týden po podpisu aktualizovaného memoranda k D35. Kraj požadavky obcí sice chápe, ale nechce, aby ohrozily plynulý průběh přípravy.
„Pokud si představím, že bychom komplikovali další navazující úseky, může se stát, že stavba skončí u Vysokého Mýta. Jsou to riskantní kroky ze strany některých zájmů. Z pozice kraje budeme dbát na to, aby byly požadavky realistické. Pokud jde o stavbu protihlukových stěn, to lze provést. Ale jestli by se mělo jednat o dramatické změny trasy, to už nelze,“ dodal hejtman.
„Vycházíme z platných zásad územního rozvoje kraje a trasy, která je v těchto dokumentech zakotvená. Snahy o to vést dálnici jinudy tu budou vždycky, ale chceme-li ji v dohledné době postavit, tak bychom neměli chodit do slepých uliček,“ prohlásil ministr dopravy Ťok.
Zástupci iniciativ argumentují tím, že by zdržení nebylo tak dlouhé, jak silničáři avizují. Podle Ladislava Sýkory ze spolku Pro Litomyšl může nastat prodleva i v případě pokračování přípravy varianty prosazované ŘSD. „Jsou tady tlaky ze strany obcí, takže pokud se jim nevyjde vstříc, na soudní spory dojde a potom to potrvá stejně dlouho,“ řekl Sýkora.